LASER GÖZ AMELİYATI (LASEK YÖNTEMİ)

Önemli Uyarı: Yazı sadece deneyimleri paylaşma amaçlıdır. En doğru sonuç ve teşhis için doktorunuza başvurunuz. Doğacak sonuçlarda herhangi bir sorumluluk kabul edilmez.


LASER GÖZ AMELİYATI ( LASEK YÖNTEMİ PRK )

Gözlerimin uzağı iyi göremediğini biliyordum ve bu özellik beni üniversite hayatında kısıtlayana dek laser ameliyatını bana çok uzak görüyordum. Normal zamanlarda zaten uzağı görmeye ihtiyacım olmadığından gözlük çekmecede duruyordu. Ne zaman ki gözlük taşımak bir zorunluluk haline geldi hem de sürekli gözlüğün  tozunu kirini temizlemek yük halini aldı; işte o zaman lazer ameliyatı alternatifini düşünmeye ve araştırmaya başladım. Hemen herkesin yaptığı gibi önce bazı yazılar sonra videolar ve deneyimler yardımcı oldu. Çevremde lazer ameliyatı yaptırmayı düşünenlerden bolca soru geldi ve internetten araştıranlara fikir vermek için bu yazıyı ameliyat sonrası 3. günün akşamı yazdım.

Lazer ameliyatına karar verdikten sonra randevu alarak gittiğim hastanede 10'a yakın test, damla vb. işlem yapıldı. Bu sayede her iki ayrı ayrı numarası yapısı, mercek kalınlığı, göz tansiyonu, göz bebeğinin özellikleri vs. tespit edildi. Sonuçta bir başarısızlık gerçekleştiğinde kör kalabilme ihtimaliniz bile var ve bu testler bu yüzden önemli. İşinin ehli ve deneyimli personele sahip hastaneleri tercih edin derim. Test sonuçlarıyla beraber doktorunuzun yanına gidiyorsunuz ve karşılıklı fikir alışverişinden sonra doğru yöntemde karar kılınıyor. Operasyon öncesi ve sonrası doktorlar her türlü sorunuza açıklık getiriyor ve hem doktorların hem personelin ilgileri, cevapları, üslupları tatmin ediciydi. Herkesin göz yapısı, kusuru veya şikayeti, çalışma şartları vb. bir çok değişkeni var. Bu değişkenler yöntem konusunda belirleyici oluyor. Benim ameliyat öncesi araştırmalarıma göre bildiğim 3 ana lazer ameliyatı yöntemi vardı. 

1. Lasek (En eski yöntem): Bu yöntemde göz bebeğinin ön tabakası kazınıyor ve altı lazerle yakılıyor. Kazınan tabakanın üzerine koruyucu kontak lens takılıyor ve yeniden iyileşmesi bekleniyor.

2. Lasik (Modern Yöntem): Bu yöntemde göz bebeğinin ön tabakası yaprak gibi kaldırılıp altı lazerle yakılıyor. Sonra tabaka aynı konuma yerleştiriliyor ve iyileşmesi bekleniyor.

3. Smile (Son Teknoloji): Bu yöntemde tabaka falan kaldırılmadan direkt özel bir yöntemle lazer yakma işlemi yapılıyor. Korneanın  içinde oluşturulan disk şeklinde ince yapı ince bir delikten çıkarılıyor ve iyileşmesi bekleniyor.Sizin de tahmin edebileceğiniz gibi iyileşme hızı en yüksek olan ve en acısız olan "Smile", iyileşmesi en yavaş ve en acılı olan ise "Lasek". Malum Lasek'te kazınan alan geri koyulmuyor. Bana uygun bulunan ameliyat Lasek oldu. Doktor yaşayacağım yüksek ağrı ve sancılarla alakalı tekrar tekrar uyarılarda bulundu ve detaylı bilgi verdi fakat böbrek taşı sancısı çekmiş olan beni yolumdan çeviremedi :D . 

Testlerden hemen sonraki gün ameliyata randevu verildi. Ameliyat zamanı aşama aşama gidersek önce tentürdiyot ve bazı sıvılarla gözünüzün çevresi temizleniyor. Ayağınıza galoş, başınıza da başlık takıp ameliyathanedeki yatağa yerleşiyorsunuz. Sadece göz kısmında delikleri olan bir örtü yüzünüze yerleştiriliyor ve bir göz kapağınızın açık kalmasını sağlayan alet takılıyor. Sonrasında gözünüz uyuşturucularla yıkanıyor ve operasyon başlıyor. Metal yuvarlak bir halka göz bebeğinize yerleştiriliyor ve içi alkol vs. sıvıyla doluyor. Ameliyat sırasında sadece bu aşamada göremiyorsunuz. Göz bebeğinizin önündeki bu sıvıdan dolayı telaş etmeyin sadece saniyeler sürüyor, onun dışında operasyon boyunca olan biten her şeyi görüyorsunuz ve o an ameliyat olan gözünüzü kapatmamalısınız. Sürekli odaklanmanız gereken bir sabit kırmızı nokta sayesinde gözünüz hareketsiz kalıyor ve bu ameliyatın sağlıklı ilerlemesi için gerekli. Kırmızı nokta oynasa bile kendiniz düzeltmeye çalışmayın çünkü lazer otomatik olarak kendini düzeltiyor. Sıvıdan sonra doktor tabakayı göz bebeğinizin önünden kaldırıyor ve ardından lazer operasyonu devreye giriyor ve o da saniyeler içinde bitiyor. En son kazınan kısmın üzeri kontak lens ile kapatılıyor. Ameliyat sırasında yapılan uyuşturucular çok sağlam. Tahminime göre 3-5 dk arası süren ameliyat sırasında veya hemen sonrasında kesinlikle herhangi bir ağrı - sızı yanma olmuyor. Hatta ameliyat olduğunuza bile inanamayabilirsiniz çünkü ameliyattan çıktığınızda çok net bir şekilde etrafı görüyorsunuz doktorlara gülümsüyorsunuz :) 

Lasek'te asıl macera ameliyattan sonra başlıyor. Galoşu ve başlığı çıkardıktan sonra size bir gözlük ve talimatlarıyla beraber bazı ilaçlar verecekler. Basit güneş gözlüğünü eve gidene kadar takın. Çünkü gözler ışığa karşı aşırı hassaslaşıyor ve uyuşturucuların etkisi geçmeye başlayınca dayanılmaz ağrılar kendini gösteriyor. Size tavsiyem ameliyat sonrası tek başınaysanız yani refakatçiniz yoksa yollarda fazla zaman kaybetmeyin.  Bahsedilen ağrılar beni aşırı rahatsız etmedi ve sadece 2 gün sürdü. Fakat ağrılara katlansam da etrafı göremedim çünkü gözdeki rahatsızlık hissinden ve göz yaşarmasından dolayı gözü açmak mümkün olmuyor. İyisi mi siz ameliyat sonrası 3 gün göremeyeceğinizi düşünerek hareket edin. Hatta bunu bir fırsat olarak değerlendirin ve güzel güzel uyuyun :D Ya da benim yaptığım gibi önceden bir müzik çalma listesi, ders videoları vb. hazırlayabilirsiniz.  4-5 gün sonra hem kontak lensin çıkarılması için hem de kontrol amaçlı hastaneye uğruyorsunuz. Bu arada doktorun "Ağrılara dayanamayacak duruma gelebilirsiniz." diyerek  verdiği 2 ağrı kesiciyi kullanma ihtiyacı hissetmedim. Ben 1. gün öğle vakti ameliyat olduysam 3. günün öğle vakti tamamen ağrısız hale gelmiştim ve normal bir insan gibi görebiliyordum. Görüntülerin tam netlenmesi ve istenen sonucun tam olarak alınması ise 30 günü buluyormuş. 
Ameliyat ağrılarını atlatırken 2 gün boyunca benim uyguladığım taktiklerden biri yatay değil de yarı oturur şekilde uyumak oldu. Çünkü tam yatay uzandığınızda göz bölgesindeki kan basıncı artıyor ve zonklama oluyor. Bunun dışında doktor izin verene kadar göze müdahale yasak. Yani gözleri ovalamak, kaşımak, vs. yanlış. Sert darbelerden ve yıkamaktan, ıslatmaktan, deniz havuz vb. girmekten uzak durun. Işığa karşı hassas olacağınızdan sürekli karanlık ya da aşırı loş bir ortamda bulunun. İlla ki bakmak isterseniz verdikleri gözlüğü veya kendi sahip olduğunuz kaliteli ve güneş ışınlarını filtreleyen bir güneş gözlüğü kullanın. Yine doktor iznine kadar göz makyajı yapmayın. Verilen göz damlalarını, yapay gözyaşını vs. kullanırken gözünüzü göz kapaklarına direkt dokunmadan  açın yani gözünüzü; yanağınızın veya kaşınızın olduğu kısımdan çekerek açın .


Sonuçta sorulacak bir iki soru var: 1. Değdi mi? 2. Çok acıdı mı? 

Ben hem gözlüklerden kurtulduğum için hem de doktorların iç rahatlatıcı açıklamalarından, iyi muamelesinden, ameliyatın kısa sürmesinden memnun kaldım. Gözlük bazılarına gerçekten yakışıyor fakat gözlüğü bana kattığı o saçma havayı hiç sevmiyordum. Kesinlikle buna değer. Evet fotoğrafta gördüğünüz gibi gözleriniz şişiyor, bir süre ruhsuz bakıyorsunuz, ağır bir acı söz konusu fakat 2 gün çok da büyük bir süre değil ve geçeceğini biliyorsun. Karşılaşacağın sonucu düşündükçe daha rahat katlanıyorsun. Ben biraz da acıya dayanıklı olduğumdan çabuk atlattım ki zaten operasyonun tek ve en zor kısmı orasıydı. Herkese sağlıklı günler, bol gülüşler :DNot: Lazer ameliyatı fiyatları en düşük 2.500 TL den başlıyor ve artarak değişiyor.  5 yorum: (+add yours?)

Unknown dedi ki...

En yeni yöntem lasektir lasik eski ve çok fazla komplikasyonu var en iyisini yapmışlar lasikte korneaya kazıyorlar kornea iyileşmez incelirse birçok sorun ortaya çıkarir

Unknown dedi ki...

Usta en eski yöntem Lasek (PRK) olarak da bilinen yöntemdir
Lasik ise orta teknolojide bi yöntemdir sizin söylediginizin tam tersi olarak lasekte epitel tabakayı kazıyorlar
NOT : 3 gün önce lasek yöntemi ile ameliyat oldum

Unknown dedi ki...

Usta en eski yöntem Lasek (PRK) olarak da bilinen yöntemdir
Lasik ise orta teknolojide bi yöntemdir sizin söylediginizin tam tersi olarak lasekte epitel tabakayı kazıyorlar
NOT : 3 gün önce lasek yöntemi ile ameliyat oldum

Unknown dedi ki...

Merhaba
2 hafta sonra lasek yontemiyle ameliyat olacagim vu ameliyati olan arkadaslar suan gorusunuz nasil acaba tamamen duzeldimi

Taha dedi ki...

Hocam bilgilendirme için teşekkürler. Ameliyat olmadan önce de yazınızı okumuştum, son derece faydalı olduğunu söylemeliyim. Şu an lasek yöntemiyle ameliyatın 5. Günü akşamındayım, gündüz koruyucu lensler çıkarıldı. Sizde de lensler çıktıktan sonra görüntü kalitesinde bir düşüş oldu mu, herhangi bir gözünüzde bir süre bulanıklık oldu mu?

Yorum Gönderme