Bilim Tarihi Serisi, 2. Bölüm : Eski Uygarlıklarda Bilim (1)

Bilim Tarihi Serisi, 2. Bölüm : 

Eski Uygarlıklarda Bilim


Sümerler
Bildiğimiz anlamda bilim diyebileceğimiz kadar ilerleyen toplumlardan biri Sümer uygarlığıdır. Sümerler  M.Ö 3000 yıllarında Mezopotamyada yaşamışlardır. Tarım, hayvancılık, el işçiliği, el aletleri, matematik ve geometri gibi alanlarda ilerlemişlerdir. 60 tabanlı sayı sistemi kullanan Sümerler Pi sayısını ise 3,125 olarak kabul ediyorlardı. Yönetim işini rahipler yapıyordu. Tanrı adına çalışan ve birikimleri nesilden nesile aktarmak isteyen rahipler yazıyı buldular ve bugünki alfabe sisteminin temellerini attılar.


Babil
Sümerlerin yok olmasıyla yerine geçen Babilliler ise matematiksel işlemler için çeşitli tablolar üretmişlerdi. 1 dairenin 360 derece , 1 saatin 60 dk, 1 dakikanın 60sn olmasına karar vermişlerdir. Karekök, küpkök ve denklem çözme alanlarında gelişmeler sağlayan Babilliler ayrıca açık ve net bir gökyüzüne sahip olmanın etkisiyle astronomi alanında yoğun gözlemler yaptılar. Ay tutulmalarını tam olarak hesaplayabilen bu uygarlık, 1 yılın uzunluğunu sadece 4,5 dk hata ile tespit edebilmişlerdir. Hükümdar Nebukadnezar eşi Semiramis  için Babil Asma Bahçelerini  bu dönemde yaptırmıştır.


Antik Mısır
Aynı dönemlerde Mısır bölgesinde ise tarım bölgelerinin tespit edilmesi amacıyla geometride gelişmeler yaşanıyordu. Bilim, din adamlarının elindeydi ve toplum alt ve üst tabaka olarak iki kesime ayrılmıştı. Firavun mezarları sayesinde hekimlikte ilerleyen bu uygarlık diğer hiç bir alanda Mezopotamya uygarlıklarına yaklaşamamıştır. Hastalığan, vücuda giren kötü bir ruhun sebep olduğuna inanırlardı. Tedavi yöntemleri genelde gözleme dayanarak geliştirilmişti. Günün 24 saate bölünmesine karar veren bu uygarlıkta astronominin, diğer uygarlıklara göre fazla geliştiği söylenemez.


Antik Yunan
Bu dönemde, dünyada ilk defa tamamen sadece evreni anlamak isteği ve merak öne çıkmıştır. Bilimde; gözlemlemekten farklı olarak teorik düşünme ve anlamlandırma odaklı ilerleme bu dönemde olmuştur. M.Ö 7. yüzyıl civarında Ege Kıyıları, İtalya, Yunanistan, Küçük Asya (Marmara, Ege ve İç Anadolu Bölgelerinin Karışımı) ve Sicilya'da şehir devletleri kurmuşlardır. Yazıyı Finikelilerden alan bu uygarlığın rakamları harflerden oluşuyordu.

Baz alınan kaynak; Cemal Yıldırım'ın  Bilim Tarihi kitabıdır: http://www.remzi.com.tr/kitap/bilim-tarihi

0 yorum: (+add yours?)

Yorum Gönderme